źródło: RynekZdrowia

Dr Tomasz Ziółkowski, dyrektor medyczny Centrum Zdrowia „Gameta” w Kielcach żałuje, że pomysł aby refundować z samorządowej kasy in vitro, nie znalazł aprobaty wśród lokalnych włodarzy. W ocenie lekarza prokreacja, to sprawa bardzo ważna dla wielu młodych małżeństw. Dlatego podejście do kwestii in vitro trzeba zmienić.

Świętokrzyski poseł Ruchu Palikota Jan Cedzyński zwrócił się do władz Kielc, by dofinansowywały zabiegi in vitro. W odpowiedzi przewodniczący rady miasta Tomasz Bogucki napisał m.in., że nie ma na to pieniędzy i to nie zadanie samorządu.

– Nie będę wchodził w szczegóły, kto powinien zapewniać in vitro. Czy miasto, czy NFZ, czy rząd, ale koniecznie trzeba dogonić w tym resztę Europy – mówi dr Ziółkowski w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Ziółkowski przyznaje, że in vitro tylko u nas i na Litwie nie jest dofinansowywane. W europejskich krajach średnio w ciągu roku wykonuje się ok. trzech tysięcy cykli in vitro na milion osób. Polska ma 40 milionów ludzi, więc cykli powinno być 120 tysięcy rocznie, a jest ledwie 6-8 tys.

Ale nie tylko za Europą jesteśmy daleko w tyle. W Izraelu, niemal 8-milionowym państwie, rocznie wykonuje się 35 tys. zabiegów in vitro.

W Świętokrzyskiem, województwie, które reprezentuje lekarz, rocznie przeprowadza się od 150 do 200 cykli in vitro, ale nie tylko dla Kielczan. Wiele osób przyjeżdża do kliniki z innych krajów, bo w Polsce jest taniej. Potem wracają do Anglii czy Irlandii, pokazują zaświadczenie i dostają zwrot części kosztów.

Zapłodnienie in vitro, to dla przeciętnej pary koszt ok. 10 tys. zł. W efekcie na in vitro stać tylko bogate pary, ale tych nie jest wiele. – Dla władz to jednak niewielka kwota – podsumowuje Ziółkowski.

Więcej: kielce.gazeta.pl

(źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia)

Share →